FIGYELÉSI BEÁLLÍTÁSOK
Az előfizetők itt állíthatják be a figyelési paramétereket és a riportkészítéshez használt szavakat. Az alábbiakban néhány példát írtunk be. Regisztrációt és előfizetést követően a bejelentkezett felhasználók saját beállításaikat elvégezhetik ebben a menüpontban.
- T/11135 - A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvénynek a koronavírus okozta gazdasági és szociális válság enyhítése érdekében szükséges módosításáról
- T/11101 - A Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvény és a Magyar Művészeti Akadémiáról szóló 2011. évi CIX. törvény módosításáról
- T/11058 - A külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló 2017. évi LXXVI. törvénynek az Európai Unió jogának való megfelelés érdekében történő hatályon kívül helyezéséről
*A figyeltetni kívánt törvényjavaslatokat a "Törvényjavaslatok" menüpontban lehet kiválasztani.
FIGYELÉSI BEÁLLÍTÁSOK - TÁJÉKOZTATÓ
Mit tartalmaz a fenti nyolc oszlop?
A fenti táblázat tartalmazza a kulcsszavakat, valamint e-mail cím beállításának lehetőségét. A felső oszlopokban a társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezetekben, a törvényjavaslatokban (és a kapcsolódó nem önálló irományokban) figyelni kívánt kulcsszavakat és kifejezéseket adhatjuk meg, valamint - ha az előfizetett csomag lehetővé teszi - módosíthatjuk azt az e-mail címet, melyre találat esetén az értesítést várjuk. Az alsó oszlopokban egyrészt a törvényjavaslatok figyelési beállításai láthatóak, illetve az azokhoz kapcsolódó értesítési e-mail címek, másrészt azokat a kulcsszavakat és kifejezéseket adhatjuk meg, amelyek alapján a társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezetekből, valamint a Magyar Közlönyökből és a Hivatalos Értesítőkből riportot kívánunk készíteni. Ezekhez értelemszerűen nem tartozik e-mail cím, mivel ezeket a kulcsszavakat a "Társadalmi egyeztetés", a "Magyar Közlöny" és a "Hivatalos Értesítők" menüpontokban használja a program, amikor riportot generáltatunk.
Javaslatok a kulcsszavak, kifejezések beállításához
A Törvényfigyelő programja akkor lesz hatékony és hasznos az Ön számára, ha a kulcsszavakat és kifejezéseket nem túl specifikusan, de nem is túlzottan általánosan megfogalmazva adja meg. Ha például valaki a Polgári Törvénykönyvvel kapcsolatos újdonságokról kíván értesítést kapni, megadhatja a "polgári törvénykönyv" kifejezést. Tegyük fel, hogy ez túl sok érdektelen találatot is ad, hiszen elsősorban családjog érdekel minket, mely esetben elegendő a "családjog" kifejezést megadni. Érdemes azonban átgondolni, hogy egy esetleges törvénymódosítás - noha családjogi szabályozást tartalmaz - nem feltétlenül tartalmazza magát azt a szót, hogy "családjog". Ebben az esetben a "családjog" helyett (vagy mellett!) felvehetjük a figyelt szavak közé "házasság" szót, ha éppen az ezzel kapcsolatos újdonságokról kívánunk értesülni.
Fontos tehát átgondolni, megtervezni a figyelt szavak kulcsszavak, kifejezések listáit, melyeket egyébként tetszés szerint bármikor módosíthatunk. Szintén fontos, hogy ne témaköröket adjunk meg figyelt szóként, hanem azokat a konkrét kifejezéseket, amelyeknek a megjelenését várjuk a törvényjavaslatokban, Magyar Közlönyökben vagy Hivatalos Értesítőkben. Gondoljunk a szavak ragozott alakjaira is. Mivel egy-egy kulcsszó többféle kontextusban fordulhat elő, nem feltétlenül célravezető a teljes szót megadnunk, elegendő lehet a szónak az a töredéke, amely ragozás esetén sem változik.
Pontosan, elírás nélkül és szakmailag helyesen fogalmazzuk meg a figyelendő kulcsszavakat! A hétköznapi nyelvben elterjedt, pontatlan megfogalmazások használata esetén a Törvényfigyelő sem fog találatot jelezni. Ha például az életfogytig tartó szabadságvesztéssel kapcsolatos szabályozásra szeretnénk figyelést beállítani, mindenképpen kerüljük az "életfogytiglan" kifejezést, mivel ilyet a magyar büntetőjog nem ismer. Ehelyett a Büntető Törvénykönyv szerinti kifejezést (vagy annak a töredékét), pl. "életfogytig" alkalmazzuk.
A kisbetű, nagybetű használata nem számít, akárhogyan is írunk egy kifejezést, a Törvényfigyelő találatot jelez rá.
A beviteli mezőkben bizonyos karakterek tiltottak (pl. a vessző), erről beíráskor a program tájékoztat.
Jó munkát kívánunk!